Opis usluge
Ginekološki ultrazvuk je dijagnostička metoda kojom prikazujemo organe u maloj zdjelici. Pretragom se definira položaj, veličina i morfologija maternice, kontinuitet, debljina i izgled sluznice maternice te veličina i morfologija oba jajnika i eventualna slobodna tekućina u maloj zdjelici.
Kada trebate ginekološki UZV?
Ginekološki UZV trebate zbog prikaza anatomije i morfologije maternice, sluznice maternice, jajnika, jajovoda, mokraćnog mjehura, uretre i vaginalnih stijenki kada postoji sumnja na urođene malformacije maternice (npr. dvoroga maternica, arkuatna maternica, septirana maternica). Ultrazvukom se prikazuje i patologija mišićnog zida maternice (miomi, adenomioza), kao i patologija sluznice maternice (hiperplazija endometrija, zadebljani endometrij, obilna krvarenja, polipi, submukozni miomi). Jajnici se prikazuju do najsitnijih detalja te se pretraga koristi u postupku potpomognute oplodnje (folikulometrija) kao i za dijagnostiku i praćenje različitih dobroćudnih i zloćudnih tumora jajnika. Jajovodi se ne vide na ultrazvuku, ali se prikazuju ukoliko su ispunjeni tekućim sadržajem (kontrastna sredstva, hidrosalpings) ili solidnim ili cističnim tumorima.
Što obuhvaća ginekološki UZV?
Postoje tri načina na koji se radi ginekološki UZV: 1. Transabdominalni pristup kod kojeg se sondom kroz trbušni zid prikazuju strukture u zdjelici žene, no tu se trebaju ukloniti crijevne vijuge ispunjene zrakom koje prekrivaju unutarnje organe zdjelice i tako onemogućuju uvid u njihovu strukturu. To se postiže tehnikom „ punog mjehura“ koja zahtijeva od žene da prije pregleda napuni mokraćni mjehur. Kada se mokraćni mjehur napuni, potisne crijeva i tako omogućuje snopu ultrazvučnih zraka pristup organima, a samim tim i vizualizaciju organa. Takav pristup se koristi kod žena koje još nisu imale odnose (virgo intacta) i kod onih gdje je transvaginalni pristup onemogućen (zračenje, operacije) 2. Transvaginalni pristup kod kojeg se sonda uvodi u rodnicu, a prethodno se vrh sonde prekrije ultrazvučnim gelom te se na sondu navuče posebna gumena navlaka ili prezervativ. Pri tom pristupu potrebno je prije pregleda isprazniti mokraćni mjehur. Blizina ispitivanog područja kao i viša frekvencija ultrazvučnih providnika omogućuje kvalitetniju sliku i jasniji prikaz ginekoloških struktura 3. Transrektalni pristup kod kojeg se sonda nježno uvodi u rektum te se prikazuju strukture male zdjelice. Takav pristup koristi se kod žena koje nisu imale odnose ili je transvaginalni pristup onemogućen (zračenje, operacije). Prije pregleda sonda se priprema prekrivanjem ultrazvučnim gelom i dvostrukom gumenom navlakom te vazelinom.
Kako se pripremiti?
Ukoliko niste imali odnos, trebate napuniti mokraćni mjehur, (oko 5 čaša vode) te se transabdominalnim pristupom (preko trbušne stijenke) pristupa pregledu vaših organa. Kod transvaginalnog pristupa važno je izvaditi iz rodnice tampon, ne koristiti vaginlete nekoliko dana prije te netom prije pregleda isprazniti mokraćni mjehur.